Tomasz Strahl - wiolonczela

Tomasz Strahl jest obecnie najmłodszym profesorem sztuk muzycznych w Polsce. Ukończył w 1989 r. Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Kazimierza Michalika. Jako stypendysta Rządu Austriackiego odbył roczne Studium Podyplomowe wHochschule fur Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu u prof. T. Kuhne. Od 1990 r. wykłada w macierzystej Uczelni w Warszawie.
Artysta jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wykonawczych - m. in. I nagrody V Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. N. Zabaleta w San Sebastian w Hiszpanii (1991 r.). Zadebiutował pod batutą Henryka Czyża, Jerzego Maksymiuka i Marka Pijarowskiego. Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność koncertową, współpracując z większością orkiestr symfonicznych w Polsce.
Występował m. in. z WOSPR (obecnie NOSPR) w Katowicach, z Orkiestrą Filhrmonii Narodowej, z Polską Orkiestrą Kameralną, Polską Orkiestrą Radiową oraz z Orkiestrą "Concerto Avenna". Współpracuje z wybitnymi dyrygentami i solistami oraz z "Kwartetem Wilanów". Ważnym wydarzeniem dla artysty było wykonanie w 1993 r. koncertu wiolonczelowego W. Lutosławskiego w obecności kompozytora pod dyrekcją M. J. Błaszczyka.
Występuje jako solista w Shauspielhaus w Berlinie, A. Brucknersaal w Linzu, St. John's Smith Sąuare w Londynie, Art Centre wTel-AvMe, Toppan Hali w Tokio, w L'Auditorii w Barcelonie, w Sali im. S. Moniuszki Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, oraz w Filharmonii Narodowej. Odbył liczne tournee koncertowe po Japonii, Kanadzie i Hiszpanii. Wziął udział w przedstawieniu "Fortepianissimo" wraz z K. Jabłońskim w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji. Nagrywał także dla CBC Radio w Kanadzie. Dyskografia artysty obejmuje wiele płyt CD, m.in. dla "Pony Canyon", "CD Accord", Polskiego Radia Katowice, "Pavane Records", "Gema Stereo", "POLmusic", "Acte Prealable" i MTJ. Artysta dwukrotnie był nominowany do nagrody "Fryderyk" (1997, 2001).
T. Strahl prowadzi liczne kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii (Kyoto University of Arts).
W maju 2001 roku otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tytuł Profesora, a w lutym 2002 r. Złoty Krzyż Zasługi. W 2003 otrzymał "Fryderyka". W 2004 został laureatem nagrody Fonograf.